Najczęstsze pytania dotyczące faktury elektronicznej (e-faktury)
Czy faktura elektroniczna jest zgodna z polskim prawodawstwem?
Podstawą funkcjonowania faktury elektronicznej jest Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Czym różni się faktura papierowa od faktury elektronicznej?
Faktura papierowa i faktura elektroniczna mają taką samą wartość prawną. Różnią się tylko i wyłącznie nośnikiem, przy pomocy którego są dostarczane. Tak więc nic nie stanowi przeszkód, aby fakturę elektroniczną przedstawić urzędowi skarbowemu i organom podatkowym do udokumentowania poniesionych wydatków za usługi czy towary.
Czy potrzebne jest specjalistyczne oprogramowanie do obsługi faktur elektronicznych?
Nie. System obsługi faktur elektronicznych został opracowany w technologiach, które nie wymagają instalacji specjalistycznego oprogramowania. Wymagana jest jedynie przeglądarka internetowa.
Czy faktura elektroniczna jest bezpiecznym rozwiązaniem?
Tak. Dane zawarte w fakturze są podwójnie zabezpieczone. Przechowywane są w bezpiecznym archiwum w postaci zaszyfrowanej, a ich udostępnienie odbywa się poprzez zaszyfrowane kanały komunikacyjne (https).
Czy oprócz faktur elektronicznych będą wystawiane również faktury papierowe?
Klienci, którzy wyrazili zgodę na otrzymywanie faktur w formie elektronicznej nie będą otrzymywali faktur w formie papierowej.
Skąd wiadomo, że faktura elektroniczna została wystawiona?
W momencie wystawienia faktury elektronicznej wysyłana jest wiadomość elektroniczna (e-awizo), na podany w zleceniu aktywacji usługi adres email, zawierająca informacje o fakcie wystawienia faktury elektronicznej. Wiadomość ta zawiera między innymi:
Datę wystawienia faktury;
Datę płatności;
Kwotę do zapłacenia;
Nie mogę zobaczyć podpisu pod wiadomością o wystawieniu nowej faktury, a w wiadomości pojawia się załącznik Smime.p7s. Co to oznacza?
Niektóre programy/serwisy pocztowe nie obsługują podpisanych wiadomości (mają ograniczoną funkcjonalność) i uniemożliwiają zapoznanie się z podpisem, jaki został wykorzystany do podpisania wiadomości e-mail. Wówczas w załącznikach pojawia się dodatkowy plik Smime.p7s. Otrzymany załącznik można zignorować.
Czy muszę przechowywać przysłane do mnie maile z powiadomieniem o e-fakturze?
Nie ma takiej konieczności. Faktura elektroniczna została wystawiona i jest dostępna na stronie portalu
Jak można opłacić fakturę elektroniczną?
Rachunki za fakturę elektroniczną można regulować w taki sam sposób, jak za fakturę papierową.
Jak mam zapłacić za e-fakturę na poczcie lub w banku?
Na poczcie lub w banku należy regulować należności za fakturę elektroniczną w sposób identyczny, jak za papierową.
W przypadku korzystania z faktury elektronicznej sugerujemy jednak korzystanie z elektronicznych form płatności – przelew elektroniczny lub polecenie zapłaty.
Jak mam zaprezentować fakturę elektroniczną urzędowi skarbowemu?
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami faktura elektroniczna musi mieć formę elektroniczną. Należy ją przedstawiać Urzędowi Skarbowemu w postaci pliku identycznego z pobranym.
O szczegółowe wytyczne w tym zakresie należy zwrócić się do swojego Urzędu Skarbowego.
Czy wydruk wizualizacji faktury elektronicznej (e-faktury) lub pliku PDF z wizualizacją faktury elektronicznej (e-faktury) może być przedstawiony w Urzędzie Skarbowym?
Nie. Wydruk wizualizacji faktury elektronicznej może być wykorzystany wyłącznie do zapoznania się z treścią tej faktury, nie jest natomiast dokumentem księgowym. W Urzędzie Skarbowym należy posługiwać się fakturą w wersji elektronicznej.
O szczegółowe wytyczne w tym zakresie należy zwrócić się do swojego Urzędu Skarbowego.